Autor Wątek: Żnińska Szkoła Szachowa  (Przeczytany 7880 razy)

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
  • "Żnin potęgą jest i " Baszta""
    • Żnińska Szkoła Szachowa
Żnińska Szkoła Szachowa
« dnia: Poniedziałek 23/02/2009, 22:24 »
"Myślę po woli ,piszę po woli ,dlatego piszę rzadko".

Od dłuższego czasu zabierałem się za  napisanie tego tematu, ale nie wiedziałem jak zacząć.
 Długo myślałem jak zabrać się za rozwój szachów w Żninie.
 Chociaż działamy w tej dziedzinie od wielu lat ,uczestniczymy w rozgrywkach ligowych I, II,III  to jednak mam ciągły niedosyt ze swojej działalności.
Śledzę działalność innych klubów ,oraz dyskusje na forach jak zapewnić zawodnikom odpowiednich szkoleniowców , i w jakich kierunkach pójść.
Z zainteresowaniem śledziłem rozwój szachowy braci Tokarskich oraz działania Tomka w zapewnieniu synom jak najlepszych warunków. Pamiętam trudny okres "toruński", poszukiwanie odpowiednich trenerów oraz środków finansowych. Do dziś pamiętam "bratobójczą" walkę w ostatniej rundzie II ligi w Lublinie o utrzymanie pomiędzy "Apatorem" a "Basztą" wygraną przez nas
"czarodziejską" grą Borgiego 3,5: 2,5(przy remisie spadaliśmy razem).
Po tych wydarzeniach rozpad "Apatora" i exsodus Tokarskich do Jaworzna.
Dziś widać wysoki postęp w rozwoju Tokarskich w porównaniu z innymi zawodnikami K-P.

Krótki epizod I Ligowy Baszty ,prawie nie zauważony przez środowisko szachowe K-P, pokazał nam miejsce w szeregu. Suche wyniki nie odzwierciedlają tego co działo się w poszczególnych meczach oraz ambicji naszych zawodników, ale dało mi to wiele do myślenia.

Po długich jesiennych wieczorach spędzonych na rozmyślaniach i analizie,
wymyśliłem :

Żnińską Szkołę Szachową.

Ponieważ nie mamy aktualnie wybitnych zawodników, zaczynamy od drugiej strony.
Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej kadry trenerskiej, która wyszkoli najpierw zaplecze instruktorów do pracy w szkołach i przedszkolach.
Następnie na bazie pracy w szkołach nowej kadry instruktorskiej pozyskanie nowych adeptów "Królewskiej Gry" do klubu.

Może nie są to jakieś wielkie wymysły bo przecież w takich miastach jak Bydgoszcz , Toruń odbywają się zajęcia w szkołach.
Jednak dla tak małego miasteczka jak Żnin ,gdzie zajęcia dla dzieci prowadził raz w tygodniu jeden trener to nowa jakość.

Ciąg dalszy nastąpi.
« Ostatnia zmiana: Środa 25/02/2009, 09:05 wysłana przez jura »
Jerzy Śniadecki

Byle.co

• Gość
Odp: Żnińska Szkoła Szachowa
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek 23/02/2009, 22:57 »
Bez popularyzacji nie ma specjalizacji.
Dobra kolejność działań.

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #2 dnia: Poniedziałek 23/02/2009, 23:43 »
Jurku - 3mam kciuki !
Oby efekty tej pracy przerosły Twoje oczekiwania ! :-)
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #3 dnia: Środa 25/02/2009, 14:52 »
Żnińska Szkoła Szachowa       część 2

Od myśli do czynów

Swoje przemyślenia przedstawiłem Władzom Żnina. Na spotkaniu z burmistrzem Leszkiem Jakubowskim i wiceburmistrz Aleksandrą Nowakowską opowiedziałem o swoim pomyśle i uzyskałem pełną akceptację.
Dzięki temu do trenera Waldemara Jagodzińskiego dołączył arcymistrz Andrei Maksymenko , związany z naszym klubem od 2007 roku.

Informacje o trenerach

WALDEMAR JAGODZIŃSKI - trener II klasy

Jest jednym z najwybitniejszych szkoleniowców województwa kujawsko-pomorskiego. Wychowawca kilku pokoleń szachistów. Spośród jego wychowanków największe sukcesy odniosła jedna z jego córek Joanna Sadkiewicz, mistrzyni międzynarodowa, czterokrotna medalistka mistrzostw Polski kobiet oraz brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek do lat 20.
Jako zawodnik największe sukcesy odniósł w latach 70. XX wieku: indywidualny mistrz Polski w szachach błyskawicznych w 1973 roku i wicemistrz w 1979. Jest również dwukrotnym medalistą drużynowych mistrzostw Polski z Łącznością Bydgoszcz ? w 1974 roku brązowy, a w 1978 złoty.

ANDREI MAKSIMENKO - trener FIDE

Arcymistrz (2542). Jest absolwentem Akademii Lwowskiej, jednej z dwóch najbardziej prestiżowych uczelni Związku Radzieckiego w dziedzinie szachów.
Wychował wielu medalistów mistrzostw Polski juniorów w różnych kategoriach wiekowych, między innymi:
Marcin Krzyżanowski - złoty medal MP do lat 14;
Marcin Ściechowicz - srebrny medal MP do lat 16.
Prowadził wykłady jako trener Akademii Szachowej PZSzach.
Jako sekundant współpracował z najwybitniejszymi arcymistrzami ukraińskimi.
Jako zawodnik I szachownica Baszty Żnin.
Akademicki Mistrz Świata z drużyną Związku Radzieckiego, zwycięzca wielu turnieji międzynarodowych.
Grał w wielu Ligach szachowych w Europie między innymi:Bundesliga Niemcy,Słowenia,Ukraina,Serbia.

Ciąg dalszy nastąpi.

« Ostatnia zmiana: Środa 25/02/2009, 14:57 wysłana przez jura »
Jerzy Śniadecki

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek 26/02/2009, 10:00 »
Żnińska Szkoła Szachowa     część 3

Szkolenie kadr.

Aby objąć szkoleniem szeroką rzeszę szachistów potrzebne są kadry.

W związku powyższym planujemy organizację kursów na instruktorów:

Kurs na instruktorów część ogólną planujemy zorganizować w Żninie w terminie 14.03-25.04.2009, w Miejskim Ośrodku Sportu ul. Gnieźnieńska 7
Cena kursu 350,- złotych
Warunki uczestnictwa:
- wykształcenie minimum średnie
-zaświadczenie lekarskie
-uczestnictwo w zajęciach
Program kursu obejmuje 100 godzin dydaktycznych. Szczegółowy rozkład zajęć wkrótce.

Ukończenie kursu części ogólnej jest niezbędne do udziału w części specjalistycznej dyscypliny Sportu.
Część specjalistyczna w szachach wstępnie planowana jest na okres od 27.06-5.07.2009r.,
Uzależnione jest to od firmy, która posiada zezwolenie na organizację tego typu kursu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.. Przyszłościowo sami zamierzamy ubiegać się o takie zezwolenie.
Zapraszamy chętnych.
Informacje :tel. 0509379711 ,e-mail : sniadeckijerzy@wp.pl

cdn
Jerzy Śniadecki

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #5 dnia: Sobota 28/02/2009, 11:42 »
Przydała by się specjalna strona internetowa poświęcona tej inicjatywie, gdzie opisane byłyby m.in. osoby prowadzące, terminarze, plany, itp.
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #6 dnia: Sobota 28/02/2009, 12:22 »
Pozdrawiam!
Stronka jest w opracowaniu, inauguracja najpóźniej w poniedziałek.
Jerzy Śniadecki

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #7 dnia: Wtorek 03/03/2009, 13:39 »
Strona Żnińskiej Szkoły Szachowej już jest w internecie http://www.baszta.mos-znin.pl/ Strona będzie na bieżąco uaktualniana i poprawiana.Prosimy o uwagi i sugestie.
Moderator :Michaelsen
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Piątek 06/03/2009, 07:27 wysłana przez jura »
Jerzy Śniadecki

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #8 dnia: Wtorek 03/03/2009, 21:08 »
Kurs Instruktora Sportu-część ogólna
Rozpoczęcie 21.03 2009 godz.14.00
Miejski Ośrodek Sportu w Żninie ul. Gnieźnieńska 7/Stadion/

Szczegółowy komunikat ukaże się jutro.
Zajęcia tylko w wekendy. Materiały w cenie.
Jerzy Śniadecki

Michaelsen

• Gość
Żnińska Szkoła Szachowa - Kurs Instruktora Sportu
« Odpowiedź #9 dnia: Środa 04/03/2009, 20:29 »
Dobry wieczór,

Oto oczekiwana przez wielu z Was informacja:

Instruktor Sportu - część ogólna

Informacje ogólne:
Kurs instruktora sportu - umożliwia osobom nie posiadającym odpowiednich uprawnień, zdobycie kwalifikacji z zakresu pedagogiki, rekreacji i medycyny, niezbędnych do dalszego uczestnictwa w kursie i przystąpienia do części specjalistycznej instruktora sportu, z danej dyscypliny. Czas trwania kursu wynosi - 80 godzin zajęć dydaktycznych realizowanych  w systemie weekendowym.
Program kursu obejmuje podstawy teoretyczne z następujących dziedzin:
   >> Teoretyczno - praktyczne aspekty sportu
   >> Teoria treningu sportowego
   >> Anatomiczno - fizjologiczne podstawy treningu w sporcie
   >> Pedagogiczne aspekty działań w obszarze sportu
   >> Medyczne aspekty działań w obszarze sportu
   >> Metodyka i planowanie szkolenia sportowego
Uczestnicy: Absolwenci szkół średnich, studiów wyższych magisterskich i zawodowych (oprócz AWF-ów - wydziałów Wychowania Fizycznego).
Forma organizacyjna: System weekendowy (soboty i niedziele).
Formy zaliczenia: Kurs kończy się egzaminem z podstaw teoretycznych, następnie wydawane jest zaświadczenie o ukończeniu kursu - części ogólnej.
Warunki naboru: złożenie dokumentów

Na stronach Żnińskiej Szkoły Szachowej umieściłem właśnie szczegółowe informacje dotyczące ww. kursu, plan zajęć oraz formularz zgłoszeniowy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Piątek 06/03/2009, 10:52 wysłana przez Michaelsen »

Asklepios

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Środa 04/03/2009, 20:53 »
W którym miejscu na stronie szkoły szachowej są informacje o kursie bo nie mogę znaleść  :-\

Michaelsen

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Środa 04/03/2009, 21:03 »
Informacje są już na stronie startowej, ewentualnie można wejść przez dział "Szkolenia". ;)

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
« Odpowiedź #12 dnia: Czwartek 05/03/2009, 21:01 »
Witam!
Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem.Oprócz miejscowych,wstępnie swój akces zgłosili przedstawiciele Rotmistrza i Torfarmu po 2 osoby. Czekamy na pozostałych.

Szczegółowe informacje o części specjalistycznej w szachach już w krótce.
Zapraszamy na naszą stronkę; http://www.baszta.mos-znin.pl/,która jest nieustannie poprawiana i uzupełniana.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czwartek 05/03/2009, 23:17 wysłana przez jura »
Jerzy Śniadecki

Michaelsen

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Czwartek 05/03/2009, 22:14 »
UWAGA! WAŻNE!!!

Zmienił się adres naszej szkoły - od teraz szukajcie nas na www.baszta.mos-znin.pl
Pod poprzednim adresem przez kilka dni będzie jeszcze funkcjonować strona, ale wszelkie aktualizacje dotyczyć będą tylko wersji pod nowym adresem. W planach było to od początku, gdyż ten adres bardziej kojarzy się z naszą drużyną szachową i myślę, że będzie prostszy do zapamiętania.
Przy tej okazji przepraszam za zamieszanie, ale były problemy z uruchomieniem domeny. W dużej mierze z mojej winy, bo nie było to nic trudnego, ale jestem już w wieku, gdzie najwyraźniej pamięć zawodzi...

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #14 dnia: Sobota 07/03/2009, 11:24 »
CELE SPORTOWE

2009
    Awans do I ligi seniorów
  2010
    Medal DMP w szachach błysk.
  2011
    Awans do Ekstraligi seniorów
    Awans do finału MP Juniorów
  2012
    Awans do II ligi juniorów
  2015
    Awans do I ligi juniorów
Ewidentnie brakuje mi tutaj 201? pierwszy żniński mistrz międzynarodowy i 201? pierwszy kujawsko-pomorski arcymistrz (zamiast ? proszę wstawić odpowiednie cyfry ;))