Autor Wątek: Literatura i szachy  (Przeczytany 3572 razy)

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
Literatura i szachy
« dnia: Niedziela 12/07/2009, 16:33 »
Polecam życzliwej uwadze: www.mariuszstoppel.pl

rykuj

• Gość
Odp: Literatura i szachy
« Odpowiedź #1 dnia: Wtorek 14/07/2009, 13:54 »
Gratuluję bardzo ciekawej strony ! Oczywiście muzycznie S.H. w tle .. Wiedziałem .. :)

Polecam wszystkim wrażliwym tomik Mariusza !  Przestrzenie dzielą mnie od umiejętności, wiedzy  i talentu Autora, stąd  nie powinienem się wypowiadać o Jego Dziele.  Ale - nie sposób nie skomentować tak pięknego wydarzenia, jakim jest tomik  Naszego Kolegi, wydany w 2008 roku w Bydgoszczy. Jest w naszym gronie kilku polonistów, może włączą się do dyskusji. Lektura wierszy uderza autentycznością przeżyć Autora. Mariusz, jak się wydaje, pisze, o tym co sam głęboko przeżył.  Siła emocji niektórych z nich jest wyjątkowa, aż ciarki przechodzą. Niektórzy  krzykną, czując podobieństwo  przeżyć autora z własnymi, "jakże  to cudownie napisane" !  Już otwierający tom utwór - "Zabawa w chowanego" - zapowiada, jak wiele się będzie działo: wiersz  mądry i piękny, wciąga poruszającą tematyką (a jakże - aktualną  zawsze...) , pięknem warsztatu poetyckiego Mariusza. Potem następuje cykl wierszy poświęconych  Babci  Autora. One niosą  zdecydowanie największy ładunek emocjonalny, odkrywając światu miłość Mariusza do swojej Babci. Poezji tej chyba w największym stopniu patronuje  Ulubieniec Autora (czyli Zbigniew Herbert). Cykl  "Familiada". Proste, pastelowe wiersze, o najbliższych, o prostych sprawach (ale i też o tych najważniejszych). Cykl "Ogień/Woda/Ziemia/Powietrze" z innego punktu spojrzenia  opisuje rzeczy ważne.  Z kolei cykl "Borsk" - ależ świetny! Zamykamy oczy i .. no jak ... czujecie ten klimat ?  Najmniej do mnie przemawiają kolejne części zatytułowane "Wydaje się". Ale wczytam się jeszcze.. Troszkę za patetyczne wydają mi się utwory z patriotycznego cyklu ("Myśląc" ... hymn, ... flaga, ... godło, ... naród, ...Norwid). O czym Autor będzie  pisał za 30-40 lat ? Dobrze jednak, iż Mariusz sądzi, że nie tylko wiek sędziwy upoważnia do taki rozważań.  Cykl "Pasja" - to jest prawdziwe wyzwanie dla czytelnika ! Lektura tej poezji nasunęła mi skojarzenie muzyczne z późnymi płytami Coltrane'a.  Dla mnie takie rozważania są bardzo trudne w odbiorze, acz  świadczą o niezwykle bogatym życiu wewnętrznym Autora. Podoba mi się bardzo trzyczęsciowy "Ślub", świetnie i mądrze napisane, choć nie wszystkie podteksty do mnie dotarły. Może bliżej napiszesz co miałeś na myśli ? Dalej - 3 wiersze dedykowane JP II - "Przytulony do .... -  dla miłośników tematu. Tomik zbliża sie do końca - i znów Autor porwał się na rozważania, do których (być może) jeszcze nie dorósł .. ("Piękni" .. ..20, ...40, ..60, ..80-letni). Część poetycką tomu kończą wiersze o Bydgoszczy, a całość wydawnictwa - "Wypisy z rodzinnego diariusza". Książeczka jest ze mną  od dawna - dedykacja z dnia 7.05.2008. Dziękuję !

PS Kto jest tą ładną dziewczyną, która przeprowadza z Tobą wywiad ?

Pozdrowienia i jeszcze raz gratulacje ! Do zobaczenia !

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
« Odpowiedź #2 dnia: Wtorek 14/07/2009, 18:42 »
Dziękuję za tak miłe słowa i wnikliwą analizę mojego wierszopisania. Nie spodziewałem się, że może wywołać aż tyle emocji. To największa nagrodą dla piszącego. Pozdrawiam!
PS Ta piękną dziewczyną jest studentka, która kiedyś (gdy była w II klasie podstawówki) uczyła się u mnie grać w szachy.

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
« Odpowiedź #3 dnia: Wtorek 14/07/2009, 18:44 »
Może mały konkurs? Kto odwiedzi moją stronę i odgadnie, jaki zespół jest autorem intra, otrzyma mój tomik. Może sprawi mu trochę radości. Pozdrawiam

rykuj

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Wtorek 14/07/2009, 20:36 »
brak wokalisty utrudnia sprawę ... ???

rykuj

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Wtorek 14/07/2009, 20:41 »
"niezwiązany z żadnym ugrupowaniem literackim i kliką pseudoartystyczną".

odważnie

Piotruś Pan

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Wtorek 14/07/2009, 23:58 »
Może mały konkurs? Kto odwiedzi moją stronę i odgadnie, jaki zespół jest autorem intra, otrzyma mój tomik. Może sprawi mu trochę radości. Pozdrawiam
Witam!
Niestety ale słuchałem tylko namiętnie płyty Marillion "Misplaced Childhood " i oczywiście "Kelly" . Około chyba 1986 roku w Trójce puszczana była ta płyta i prowadzący proponował wymyśleć sobie jakąś historię i przy muzyce tej płyty zamykając oczy mieć obraz jakiegoś filmu . Wiem , że słuchałem tej płyty i przy zamkniętych oczach wyobrażałem sobie historię , że znam Kelly . Ale tylko tą płytę przesłuchałem całą Marillion . Ale te intro to chyba "Afraid of Sunlight" . A jak nie to i tak jest to Marillion bo to ich "smak" muzyki he he .
pierred
P.S. Niestety pomimo , że mam bardzo dużo muzyki ( szczególnie na kasetach ) bo bardzo interesowałem się w latach osiemdziesiątych muzyką to szukałem teraz kasety z płytą "Misplaced Childhood " u siebie  i o zgrozo nie ma jej !! Ten szum kasety . Żal .

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #7 dnia: Środa 15/07/2009, 19:05 »
"Afraid of Sunlight" to to nie jest
http://bettercold.wrzuta.pl/audio/7T7dE6lB843/marillion_-_afraid_of_sunlight

Ale też stawiam na Marillion :)
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
« Odpowiedź #8 dnia: Piątek 24/07/2009, 23:54 »
Uporczywe stawianie na Marillion nie ma sensu! Cieszę się jednak, że miłośników tej niezwykłej muzyki jest wśród szachistów dużo. Nie odważyłbym się chyba bez zgody Steve'a Hogartha wykorzystać fragmentu utworu Marillion bez zgody autorów. Uzyskałem ją natomiast od niezwykłego człowieka-bydgoszczanina z urodzenia, którym jest założyciel zespołu Abraxas. Intro do mojej strony  to produkt z 1999 roku pod specyficzną nazwą. Może już wiecie? Pozdrawiam.

rykuj

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Środa 19/08/2009, 21:01 »
Anyway - CD "Chambers"

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
« Odpowiedź #10 dnia: Czwartek 20/08/2009, 20:55 »
Bingo! Jak zwykle jesteś bardzo wnikliwy! Tomik, i to już drugi, wyślę Ci niebawem. Plakat gratis! Pozdrawiam, gratulując serdecznie.
PS Może jeszcze jakiś konkursik?

rykuj

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Piątek 21/08/2009, 00:18 »
Ha ! Ale była jednak Twoja sugestia. Dzięki !
A konkursik ?
Pytanie (łatwiejsze niż Twoje, wredoto :) zadaje rykuj:

"co może łączyć  (oprócz jednej wspólnej trasy koncertowej) DREAM THEATER oraz M. ?"
 konkurs bez nagród, liczy się satysfakcja zwycięzcy !
  OK - nagrodą  będzie kolejne znacznie trudniejsze pytanie

aha, polecam mój głupawy wątek, ciekaw jestem Waszych ocen:

http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=46334

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #12 dnia: Piątek 01/10/2010, 21:26 »
Dobra informacja: Bartek Siwiec wydal swoją debiutancką powieść, więcej informacji na jego stronie:

http://www.bartlomiejsiwiec.pl/

"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
« Odpowiedź #13 dnia: Wtorek 22/03/2011, 17:15 »
Polecam Waszej łaskawej uwadze skrót mojego nowego tomu poetyckiego na www.mariuszstoppel.pl . Miło byłoby, gdybyście napisali do mnie jakiś komentarz o przeczytanych, nowych tekstach. Skład całego zbiorku czeka na druk. Tylko kto go zrobi? Liczę, że znajdzie się jakiś pasjonat poezji. Pozdrawiam wszystkich!

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #14 dnia: Wtorek 19/04/2011, 07:28 »
W dniu dzisiejszym odbędzie się wieczór autorski Mariusza Stoppela, połączony z promocją nowego tomu wierszy.
Mariusz serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do Hotelu Centralnego przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy na godzinę 18.00 :)