Autor Wątek: Jubileusze  (Przeczytany 560 razy)

Offline Ulrich Jahr

• Goniec
Jubileusze
« dnia: Sobota 24/10/2009, 07:31 »
Jubileusz Włodzimierza Jastrzębskiego

Przed kilkoma dniami znany w naszym Regionie szachista prof. Włodzimierz Jastrzębski obchodził swój 70-letni jubileusz. Uroczystość zorganizowana była w Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa w Bydgoszczy. Przybyli znani profesorowie historycy z Uniwersytetów w Krakowie, Gdańsku i Toruniu, jubileusz uświetnił osobiście prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Oczywiście byli obecni współpracownicy i kierownictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, dawni i obecni uczniowie, doktoranci profesora, szerokie grono przyjaciół, dziennikarzy i ludzi podziwiających odwagę i upór profesora w dążeniu do prawdy historycznej. Jako kolega szkolny Włodka Jastrzębskiego też tam byłem, życzenia złożyłem, szampana wypiłem i pysznej sałatki się najadłem.
Włodzimierz Jastrzębski ma ogromny dorobek naukowy w zakresie historii, znany jest nie tylko z rzetelności, pasji poznawczej w dążeniu do prawdy opartej na wiarogodnych dokumentach, czasem wbrew całej opinii publicznej, ale za całokształt swojej twórczości został uhonorowany w sposób nie podlegający dyskusji, że jest on naukowcem z górnej półki polskich historyków.
Jako działacz szachowy i jego kolega szkolny mam osobistą satysfakcję, że oprócz wielkiej pracy naukowej Włodek interesuje się sportem, w szczególności szachami, w których uzyskuje czasem przyzwoite rezultaty w zawodach lokalnych (wygrał szachownicę w Lidze Okręgowej) i mimo na co dzień obracania się w środowiskach naukowych bierze udział w zawodach będąc często ogrywany przez nie mających szacunku do siwych głów juniorów. Swoje porażki jak i sukcesy szachowe przyjmuje z wrodzoną sobie skromnością, stając się przyjacielem wszystkich z którymi przyszło mu się spotkać na 64 polach.
Życzę Włodkowi aby na emeryturze był nadal tak aktywnym naukowcem i czynnym sportowcem jak dotychczas, Uli Jahr