Autor Wątek: Zmiany klasyfikacyjno-rankingowe od 01.01.2011  (Przeczytany 3157 razy)

Offline kry

• Skoczek
  • **
Zmiany klasyfikacyjno-rankingowe od 01.01.2011
« dnia: Wtorek 25/01/2011, 13:38 »
Mam takie czysto teoretycznie pytanie odnośnie do rankingu. Gdybym do drużyny ściągnął obcokrajowca z rankingiem Elo 2100 (bez tytułu międzynarodowego), to jaki ranking byłby liczony jego przeciwnikom do rankingu PZSzach? Wszak wiemy, że Elo Polaków się nie liczy, a jedynie ranking PZSzach. Czyli nasz obcokrajowiec miałby przy nazwisko ranking 1000?

Rozumiem, że Elo nie możemy liczyć, ponieważ byłaby to dyskryminacja Polaków, którzy mają ranking fidowski. Jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby traktowanie go jako zawodnika z rankingiem 1000.

Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie.

jakubj88

• Gość
Odp: Zmiany klasyfikacyjno-rankingowe od 01.01.2011
« Odpowiedź #1 dnia: Wtorek 25/01/2011, 13:52 »
Ktoś mi mówił na Międzynarodowych Mistrzostwach Młodzików wiele lat temu, że w takim wypadku liczy się ranking uzyskany przez tego zawodnika w ostatnim rozegranym przez niego turnieju. Odnosiło się to wtedy do zawodnika zza granicy, który wystepował z rankingiem 1550 (wtedy najniższe elo wynosiło jeszcze 1900 ;p).

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #2 dnia: Wtorek 25/01/2011, 14:54 »
O ile zawodnik nie posiada żadnej kategorii w swoim kraju (a jak wiemy, np. zawodnicy zza wschodniej granicy takie kategorie posiadają), to do obliczeń rankingu PZSzach liczony byłby ranking 2100. I nie jest to dyskryminacja w stosunku do polskich zawodników, ponieważ my mamy ranking przypisany do kategorii, a w podanym przez Ciebie przykładzie (z zastrzeżeniem posiadania krajowej kategorii) zawodnik takiego rankingu po prostu nie posiada.
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline kry

• Skoczek
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Wtorek 25/01/2011, 15:40 »
Jest to jakieś wytłumaczenie, ale nie do końca. Pójdę dalej w swoich rozważaniach.

Weźmy pod uwagę zawodnika, który nie ma kategorii w swoim kraju, bo takowych po prostu nie ma. Ma tylko goły ranking Elo 2100.

I teraz nasuwa się pytanie. Czy ktoś z zagranicy, kto ma ranking Elo 2100 będzie traktowany jako ranking 2100, a Polak, który ma np. kategorię II+ i ranking Elo 2100 będzie miał do rankingu liczone 1800. Czy tutaj nie ma dyskryminacji? W pierwszym wypadku ranking Elo bierze priorytet, natomiast w drugim wypadku nie.

Nie wiem, czy dobrze to wytłumaczyłem, ale chodzi mi o to, że to liczenie polskiego rankingu to jest już szopka pozbawiona jakiejkolwiek logiki. W przypadku obcokrajowca bierze się pod uwagę ranking Elo, który jest priorytetem, natomiast w przypadku Polaka już nie. A przecież obcokrajowiec, który mógłby grać w naszej lidze, nie ma polskiej kategorii, czyli ma de facto ranking 1000. Naprawdę nie ma dyskryminacji?

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #4 dnia: Wtorek 25/01/2011, 15:51 »
Moim zdaniem, to szukanie dziury w całym. Nasze niezadowolenie ze zmiany przepisów nie ma najmniejszego znaczenia, zmiany wprowadzono i pozamiatane. Wciąż nie rozumiem, dlaczego zawodnik mający ranking FIDE 2100, a nieposiadający kategorii w swoim kraju (zakładam, że to bardzo skrajne przypadki, spora liczba krajów ma swój własny system rankingowy, w tym zmienne rankingi dla wszystkich zawodników) ma być traktowany jako 1000 - to dopiero byłaby dyskryminacja.
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline kry

• Skoczek
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wtorek 25/01/2011, 16:15 »
Tak, to jest szukanie dziury w całym. I właśnie taki był cel napisania przeze mnie tego posta. Polski system rankingowy jest pełen takich dziur i to chciałem pokazać.

Tak czy inaczej, ten ranking jest niesprawiedliwy. Wiem, że przedstawiłem być może skrajny przypadek, ale tylko w ten sposób mogłem go zilustrować.

Skoro do rankingu PZSzach bierze się tylko polski ranking to są cztery opcje:

- nie brać pod uwagę obcokrajowców bez polskiego rankingu i uznać partie z nimi jako niegrane,
- brać pod uwagę ranking 1000, jeśli nie ma dany zawodnik polskiej kategorii,
- brać pod uwagę ranking Elo, ale nie brać pod uwagę rankingu Elo Polaków - co samo w sobie jest śmieszne i abstrakcyjne,
- brać pod uwagę ranking lokalny zawodnika, jeśli w danym kraju stosuje się kategorie i rankingi miejscowe.

W tym czwartym przypadku to już w ogóle "szopki" mogą powstać. Bo dajmy na to w państwie Sealandia (najmniejszym na świecie) powstanie federacja szachowa, która będzie miała rankingi 10.000, 8.000, 6.000, itd. I np. ja jako Sealandczyk będę miał ranking 10.000 to czy z tym rankingiem będę brany pod uwagę?

Odpowiadając na pytanie, dlaczego obcokrajowiec z rankingiem Elo 2100 ma być brany pod uwagę jako 1000? Ano dlatego, że polski system rankingowy nie bierze pod uwagę Elo (Polaków). A skoro nie bierze, to jakim prawem go brać od obcokrajowców?

Może i spora liczba krajów ma swój system rankingowy, itd., ale co to ma za znaczenie? A jeśli wspomniane państwo ma taki, jak powyżej?

I tutaj nie chodzi o moje zadowolenie czy nie z przepisów, bo mi akurat jest obojętne, czy ja będę miał ranking 1000, 1500 czy 2100 (w Hiszpanii grałem jako ranking 1000 i mi to w niczym nie przeszkadzało). Chodzi o to, że skoro są przepisy, to można o nich dyskutować. No chyba, że to forum nie dopuszcza rozmów, a jedynie nieznoszące sprzeciwu wpisy.

No i wrócę jeszcze raz do tego fragmentu, na który już mi nie udzieliłeś odpowiedzi. Polak ma ranking Elo 2100 i kategorię II+. Do rankingu PZSzach wlicza się ranking 1800. Obcokrajowiec ma Elo również 2100 i jego liczyć jako 2100? Gdzie sens, gdzie logika?

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #6 dnia: Wtorek 25/01/2011, 16:30 »
Mistrzostwo świata Krystian, moje gratulacje :)

jakubj88

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wtorek 25/01/2011, 19:01 »
Zdaje się, że w zmianach klasyfikacyjno-rankingowych chodzi tylko o to, żeby pobierać więcej opłat. Bo na pewno nie o to, żeby podnieść prestiż kategorii/tytułów.
Z drugiej strony, jak komuś gra w szachy sprawia prawdziwą przyjemność i chce grać coraz lepiej to żaden system rankingowy nie powstrzyma go od zdobywania rankingu i tytułów. Nie ma co wylewać żalu ani tworzyć hipotetycznych problematycznych - czas brać się do roboty i urzeczywistniać marzenia:)

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #8 dnia: Wtorek 25/01/2011, 21:12 »
Yyyyyyy, ale o so hozi?

A co kogo w ogóle interesują rankingi krajowe? Kto na to patrzy? Kto przywiązuje do tego wagę? Od stu lat liczy się tylko ELO, więc o co w ogóle chodzi w tej dyskusji?

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #9 dnia: Środa 26/01/2011, 12:45 »
O zmianach dyskutowaliśmy już w wątku DMR 2010/11, natomiast w tym miejscu chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, iż obniżeniu uległy progi rankingowe, wymagane przy zdobywaniu kategorii centralnych.

Aktualnie wynoszą one:

m - 2250 (2050)
k - 2100 (1900)

http://pzszach.org.pl/index.php?idm=3&idm2=3&idm3=302&id=774

Zmiany dotyczą całkiem sporej grupy osób z kategorią I++

Jako jedna z pierwszych ze zmiany skorzystała Edyta Wesołowska - gratulacje!

Aktualnie "sensu" nabiera również zdobywanie norm kandydackich, teraz do otrzymania bowiem kandydata wystarczy ranking 2100 (1900), a nie jak dotychczas - 2200 (2000).

Podobnie sprawa ma się z tytułami mistrza krajowego, tu również kilka osób ma szanse zdobyć go szybciej, wystarczy druga norma i załatwione ;)

hemia17

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Środa 26/01/2011, 13:24 »
z tego co się orientuję to normy dla k 2200 (2000) pozostają, ranking 2100 (1900) dotyczy tylko rankingu ELO, normy trzeba zrobić 'po staremu'

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #11 dnia: Środa 26/01/2011, 14:40 »
z tego co się orientuję to normy dla k 2200 (2000) pozostają
A ktoś twierdzi inaczej?

Offline pavelsky

• Goniec
    • blog
« Odpowiedź #12 dnia: Środa 26/01/2011, 16:55 »
Tyle że do zdobycia normy mistrzowskiej wystarcza teraz "suche" uzyskanie rankingu w turnieju 2400. Kiedyś trzeba było grać z odpowiednią ilością utytułowanych zawodników aby uznano normę. Swoją drogą mam chyba ze 2 (2006 r. i 2008 r. ) turnieje gdzie uzyskałem 2400 na słabym dystansie, ale nie uznano mi normy - czemu nie wiem?

jakubj88

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Środa 26/01/2011, 17:10 »
1. Lex retro non agit.
2. A kto powiedział, że nie potrzeba odpowiedniej liczby utytułowanych graczy?

Offline Napoleon

• Skoczek
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Środa 26/01/2011, 18:54 »
Również teoretycznie:) o bezsensownym wprowadzeniu zmian.
Dwóch kandydatów ( 2200 i elo 2000 ) gra w dwóch różnych turniejach. Pierwszy z dziewięcioma kandydatami o śr.ELO 2000 i robi 7 z 9 czyli norma mistrza, a wg ELO ledwo potwierdził kandydata. Drugi gra też z dziewięcioma kandydatami o śr.ELO 2240 ( razem z własnym) i robi 6,5 z 9 , norma mistrz bez szans , ale za to ELO 2400!! Stawiając na równi kandydatów >2000 i < 2200 doprowadzamy do absurdu w wyszukiwaniu turniejów "emeryckich" w celu zdobywania nęcących kategorii , zamiast stawiać na rozwój kunsztu starając się grać z najsilniejszymi. Jak teraz szkoleniowcy przekonają piętnastolatka z jedynką , że lepiej dostać baty w silnym turnieju niż pojechać na na luźny wakacyjny i przywieźć stamtąd upragniona normę kandydacka?

Pozdrawiam