Autor Wątek: MPJ '2012  (Przeczytany 3715 razy)

Offline WinD

• Goniec
MPJ '2012
« dnia: Wtorek 06/03/2012, 20:49 »
Nikt nie wspomina, że trwają MPJ w grupie do lat 10. Tymczasem Pablo prowadzi ciekawe notatki, które publikuje TUTAJ. Warto śledzić, są też wybrane partie z możliwością przeglądania, generalnie niezła robota.

Teraz niejako z ramienia KR pozwolę sobie zacytować fragment:

Z dziećmi z MDK-1 pojechał Piotrek Szybowicz, a z Borysem - GM Andrei Maksimenko. O innych szkoleniowcach nie mam informacji (...)

i zadać pytanie: czy na tak ważną imprezę KPZSzach nie wydelegował trenera dla całej ekipy?
Pozdrawiam,

WinD

Offline Marilliusz

• Przyjaciel Forum
  • Skoczek
Odp: MPJ '2012
« Odpowiedź #1 dnia: Środa 07/03/2012, 17:56 »
Zgłaszałem dwóm Panom v-ce Prezesom problem pokrycia kosztów opiekuna z ramienia KPZSzach. Nic nie wiedzieli, a odsyłali do Prezesa. Ten nie podjął żadnych oficajlnych kroków. Piotrek Szybowicz więc pojechał za pieniądze MDK-1 z dziećmi MDK-1. Ot tyle.

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
  • "Żnin potęgą jest i " Baszta""
    • Żnińska Szkoła Szachowa
« Odpowiedź #2 dnia: Środa 07/03/2012, 19:59 »

Jutro Borys załapał się na transmisję : 6 deska.
Zapraszam do kibicowania.
Jerzy Śniadecki

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota 10/03/2012, 23:09 »
MP do 10 lat - jedne miejsce w dziesiątce, Borys PALIWODA ze Żnina zajął IX miejsce. Pozostali - bez sukcesów.
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline karolek

• Pionek
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sobota 10/03/2012, 23:32 »
I takie jest pokłosie szkolenia juniorów w KPZSZACH.
Gratulacje dla Borysa i reszty zawodników występujących w mistrzostwach., bo to ich wysiłek i ich rodziców przynosi jakiekolwiek efekty.
Niestety braki w szkoleniu juniorów lub brak tego szkolenia przez kluby i związek powodują takie a nie inne wyniki (gdzie jest kadra juniorów województwa?????)
Życzę nowemu zarządowi innej polityki względem juniorów, ponieważ bez nich za kilka lat szachy jako dyscyplina sportowa w naszym województwie odejdą w niebyt

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela 11/03/2012, 18:44 »
To nie jest tak! Z mojego 5-cio letniego doświadczenia instruktora wynika, że:
1)Młodzi zawodnicy są leniwi. Nie pracują nad szachami samodzielnie, ograniczają się jedynie do zajęć w klubie.
2)Rodzice są zainteresowani pozbyciem się dziecka na kilka godzin, choćby pod pozorem treningu szachowego. Zostawiają dziecko w klubie i interesuję ich jedynie: "O której godzinie mogę go(ją) odebrać?"
3)Rodzice nie motywują dzieci do pracy licząc na to, że zrobi to trener(instruktor). Więcej powiem, bardzo często rodzice demotywują swoje dzieci. Tato zawodnika mówi do mnie, w obecności swojego syna: "Wolę, żeby syn został tysięcznym inżynierem na świecie, niż tysięcznym szachistą." Oczywiście dyskusja z takim, Panem szybko się kończy, gdy pytam: "Czy istnieje coś takiego jak lista rankingowa inżynierów? Czy zna Pan nazwisko tysięcznego inżyniera na świecie, bo chciałbym się jakoś odnieść do Pańskiej tezy?". Tego typu wymiana zdań z rodzicem nie wpływa pozytywnie na stosunek dziecka do treningu.
Oczywiście, to co przedstawiłem powyżej nie dotyczy wszystkich zawodników i wszystkich rodziców w naszym regionie, ale myślę że w około 90% przypadków tak właśnie jest.

Offline karolek

• Pionek
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wtorek 13/03/2012, 13:14 »
Miałem nie odpisywać ale nie wytrzymałem.
Ad.1. Pisanie, iż 90% młodzieży jest leniwa to jawne nadużycie. Gdyby młodociani szachiści ograniczali się tylko do ?treningu? w klubie to efekty byłyby o wiele marniejsze niż są. Duża część z nich ?trenuje? dodatkowo w domu, korzystając z pomocy ?prywatnych? trenerów. Nakład pracy nad szachami jest jednak i musi być ograniczony z uwagi na inną, najważniejsza w ich wieku powinność czyli naukę w szkole.
Ad. 2 i 3. Insynuowanie, iż rodzice są zainteresowani ?pozbyciem dzieci? i nie motywują ich do pracy jest jeszcze większym kuriozum. Wystarczy spojrzeć ilu z tych ?złych? rodziców jeździ z dziećmi na turnieje (oczywiście na koszt własny), ilu angażuje się w inny sposób.
No i na koniec taka ogólna uwaga to chyba instruktor/trener jest dla zawodnika a nie odwrotnie.

Offline Zepp

• Pionek
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Środa 14/03/2012, 08:19 »
Ja bym odwrócił sytuację - jaki instruktor tacy zawodnicy......
Trzeba wyrobić sobie szacunek dla dyscypliny i siebie, żeby dzieciom i rodzicom zależało. Jak ktoś się w ten sposób zachowuje to się mówi krótko "do widzenia" i basta a nie rozdziera szaty - i tak już nic z takiego juniora nie będzie.

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #8 dnia: Środa 14/03/2012, 13:12 »
Najpierw do "karolka". Pisząc to co napisałem opierałem się na prowadzonych statystykach, dzienniku pracy trenera i rozmowach z rodzicami. Zastanawiam się jakie są argumenty kolegi na tezę: "Pisanie, iż 90% młodzieży jest leniwa to jawne nadużycie"? Czy główny argument to: "Efekty byłyby o wiele marniejsze niż są" ? O jakie efekty chodzi, czy o to, że zamiast IX miejsca byłoby XII ?
Teraz do "Zeppa", który napisał: "jaki instruktor tacy zawodnicy". Patrząc na postawę dzieci i ich rodziców napiszę tak: niedaleko pada jabłko od jabłoni. Daleki jestem od rozdzierania szat, ale zgadzam się z tym, że: "i tak już nic z takiego juniora nie będzie".

Offline karolek

• Pionek
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Środa 14/03/2012, 14:01 »
No to ciekawych juniorów trenujesz skoro Twoje statystyki to pokazuja.

Tak na wesoło o statystyce - w próbce losowej są 2 panie, z czego jedna "puściła się" 2 razy, a druga wcale, to statystycznie każda pani "pusciła się" po razie, z czego można wyciągnąć wniosek że na podstawie tej próbki wszystkie panie się "puszczają" :-)))

Pisząc o nadużyciu opierałem sie na przykladzie własnego dziecka i innych, które spotykam na turniejach i z rozmów z nimi i ich rodzicami wiem ile wkładają pracy własnej, a ile wynoszą z klubu.

Co do efektów to nie XII miejsce (nawiasem mówiąc calkiem przyzwoite) a wogóle nie pojechałby taki junior na MPJ, ponieważ by się nie zakwalifikował (oczywiscie nie dotyczy dziewcząt w niektórych grupach wiekowych z uwagi na brak konkurencji w regionie.

Patrząc na postawę niektórych trenerów to ważna jest kasa a nie efekty szkoleniowe, choć przyznać trzeba, że część z tych juniorów gra, bo np. takie ambicje maja rodzice "i tak już nic z takiego juniora nie będzie".

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #10 dnia: Środa 14/03/2012, 16:42 »
W niektórych przypadkach słowo "trening" jest już nadużyciem. Po przerobieniu pewnej części teorii nadchodzi czas na porcję zadań. Daję do rozwiązania 100 prostych kombinacji i zdarzyło mi się czekać na pokazanie rozwiązań pół roku. Jak już sobie żartujemy to - najzabawniejsza odpowiedź jakiej udzielił junior na pytanie: dlaczego nie rozwiązałeś zadań domowych? "Proszę Pana całą noc skręcałem z tatą szafę z Ikei". Jeśli chodzi o kasę to jeszcze nie zdarzyło mi się wziąć od jakiegokolwiek rodzica nawet złotówki. Za szkolenie płaci mi klub ze swojego budżetu(pieniądze sponsorów, a nie rodziców). Zastanawiam się czy to nie jest przyczyna takiego podejścia młodych ludzi i ich opiekunów do szkolenia.

Offline karolek

• Pionek
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Środa 14/03/2012, 17:21 »
Zgadzam się tylko nadużycie słowa trening dotyczy obu stron tj. zarówno juniora jak i trenera jeden udaje że "uczy" a drugi że "się uczy".
Jak napisałem wyżej wg mnie najważniejsza jest nauka w szkole, szachy są ważne ale to tylko dodatek, wobec czego różnie z tym pewnie jest, choć przykład z szafą jest fajny, to wiadomo, iż część osób wykonuje swoją "pracę" jak już termin go nagli.
Są trenerzy klubowi i indywidualni, jeden bierze pieniądze z klubu, drugi od rodziców.
Przyczyna na pewno jest bardziej złożona niż podejście juniorów i ich rodziców, na pewno wpływ na nią ma też postawa trenera, jego szeroko pojęte umiejętności (nie tylko szachowe) udział w truniejach (zmierzenie się z przeciwnikami z obcego podwórka) ale też sytuacja w związku np brak wyżej wymienionej kadry i pragnienia zostania jej członkiem.
Na tym temat zakończmy, bo każdy z nas ma swoje racje, a prawda jak zwykle leży gdzieś po środku, no chyba że góralska :D

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #12 dnia: Czwartek 15/03/2012, 12:36 »
http://pzszach.pl/index.php?idm2=39&idn=1614

Już w najbliższą sobotę w Solinie rozpoczynają się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18. Zawody zostaną rozegrane na dystansie 9 rund i potrwają do 24 marca. Zapraszamy do śledzenia wyników i partii na oficjalnej stronie turnieju.

W MP-18 mamy bardzo silny duet: Kacper Drozdowski i Łukasz Licznerski, w MP-16 liderem naszej reprezentacji powinien być Damian Śliwicki, na niespodziankę stać Tomka Żebrackiego.

Uwaga - wśród dziewcząt nie mamy ani jednej zawodniczki, katastrofa.
« Ostatnia zmiana: Czwartek 15/03/2012, 12:40 wysłana przez pjahr »
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #13 dnia: Piątek 23/03/2012, 14:30 »
W VIII rundzie Kacper pokonał IM Kamila Draguna i przed jutrzejszą rundą, według moich pobieżnych obliczeń, powinien być na drugim lub trzecim miejscu w klasyfikacji. Zatem szanse na medal są spore, trzymamy kciuki ! :)

Offline jura

• Przyjaciel Forum
  • Goniec
  • "Żnin potęgą jest i " Baszta""
    • Żnińska Szkoła Szachowa
« Odpowiedź #14 dnia: Sobota 24/03/2012, 17:27 »
Kacper Drozdowski Wicemistrzem Polski Juniorów do lat 18

Gratulacje !!!
Jerzy Śniadecki