Autor Wątek: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki  (Przeczytany 2253 razy)

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« dnia: Czwartek 27/03/2014, 06:29 »
Z przyjemnością zapraszam na XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki a mianowicie temat szachowy który zaakceptowała Rada Festiwalu i ujęła w programie tegorocznej iprezy. Autorem wykładu z pokazem pn. 'Nauka w szkole - wzajemne przenikanie się szachów i matematyki' jest Andrzej Michalski. Zajęcia poprowadzi przy pomocy asystującego mu Michała Wodzyńskiego oraz mojej osoby zajmującej się obsługą techniczną i multimedialną. Temat został wysoko oceniony i jako ciekawy pod względem merytorycznym a na dodatek przewidziay dla szerszego grona słuchaczy - zapraszamy nawet 150 uczestników do auli SP nr 5 przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu 28 kwietnia na godzinę 10,00. Zapisy od 15.04. przyjmuję osobiście tel. 56-62-280-91 w 22 lub Pracownia Konserwacji Zbiorów (w godzinach 8-14,00) oraz mailowo; wodzuchy@wp.pl. Termin 15 kwietnia jest oficjalną datą uruchomienie przyjmowania zgłoszeń ale grupy, szczególnie klas matematycnych z wieloma szachistami mogą być wpisywane na listę uczestników jeszcze przed tym terminem. Cieszy, że temat sportów umysłowych a jeszcze milszy, że są to szachy będzie po raz pierwszy prezentowany w prestiżowym gronie tematów w czternastoletniej historii toruńskiej imprezy. Wszystkie propozycje już niedługo będą publikowany na internetowej stronie Festiwalu oraz wydrukowanych biuletynach imprezy. Zapraszam Tomasz Wodzyński.
« Ostatnia zmiana: Czwartek 27/03/2014, 06:55 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #1 dnia: Środa 02/04/2014, 21:17 »
Szanowni Państwo,

Zgłaszając imprezę na XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jako formę pozyskiwania odbiorców festiwalowych wybrali Państwo ZAPISY. Uprzejmie informuję, że decyzją Rady Programowej Festiwalu wprowadzono - jeden dla całego Festiwalu - termin, od którego należy przyjmować zapisy. Zarówno na stronie internetowej z programem Festiwalu oraz w drukowanej broszurze podana jest informacja dla odbiorców festiwalowych o terminie zapisów.

TERMIN, od którego można przyjmować zapisy to: 15 kwietnia 2014 r.

Uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji osobom odpowiedzialnym za zapisy na imprezy festiwalowe.

Z poważaniem

--
Anna Wielbińska

Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Centrum Promocji i Informacji
ul. Gagarina 11 (budynek Rektoratu), pokój 24, parter

W związku z koniecznością dostosowania się do wymogów organizacyjnych RP Festiwalu (pełen tekst informacji Organizatora opublikowałem) proszę o przyjęcie terminu 15.04. jako początkowego dla rejestracji zgłoszeń zarówno indywidualnych jak i grupowych przesyłanych na wskazanego maila oraz kontakt z nr. telefonu podanymi w poprzedzającym moim wpisie. Zapraszam To Wo.
« Ostatnia zmiana: Środa 02/04/2014, 21:31 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela 27/04/2014, 21:28 »
Serdecznie zapraszam na jutrzejszy wykład Andrzeja Michalskiego - Nauka w sporcie 'Wzajemne przenikanie się szachów i matematyki'. Muszę nadmienić, że temtyka sportowa w 14-letniej  historii Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki prezentowana będzie po raz pierwszy. Dumnie możemy powiedzieć, że dyscypliną sportową jest przedstawiciel gier umysłowych i jest to  właśnie 'Królewska Gra'. Jeszcze raz zapraszam do auli SP nr 5 w Toruniu na godzinę 10,00. Jak na razie anonsowanych jest około 170 osób z toruńskich szkół oraz Złotorii, kilka osób indywidualnych oraz gospodarze z SP nr 5 w ilości jeszcze nie wiadomej ?. Proszę o zabranie długopisów lub ołówków gdyż będą matematyczno - szachowe roszady do rozwiązywania  na diagramach szachownic. Przedstawiam plakat tytułowy imprezy w ramach 14 TFNiSz 2014. To Wo.
« Ostatnia zmiana: Niedziela 27/04/2014, 21:37 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #3 dnia: Poniedziałek 28/04/2014, 22:37 »
Szachy zadebiutowały na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki dopiero i aż w czternastej jego edycji. W wykładzie z prezentacją oraz zajęciami - łamigłówkami szachowymi i matematycznymi uczestniczyło 154 słuchaczy w tym 1/3 ze szkół podstawowych Torunia i Złotorii, 2/3 gimnazjalistów z głównie z toruńskich Gimnazjów nr 3  i nr 14 oraz blsko 15 dorosłych. Autorem wykłdu był Andrzej Michalski a asystował mu Michał Wodzyński który był autorem opracowania graficznego prezentacji. Słuchacze obok poznana ciekawostek matematyczno - szachowych mogli rozwiązywać zadania na szachownicy a odpowiedzi rozpisywać na otrzymanych diagramach. Do przerwy którą prowadzący zarządził po przeszło dwóch godzinach uczestniczyli czynnie wszyscy uczestnicy zajęć. Po przerwie (głównie gimnazjaliści w ilości blisko 100 osób) ponownie szkolili się z metody Eulera na szachownicy. Impreza 'Nauka w sporcie - Wzajemne przenikanie się szachów i matematyki' była w tegorocznym TFNiSz drugą co do wielkości imprezą pod względem liczebności uczestników (najliczniejszą były jak co roku imprezy w Planetarium UMK w Piwnicach) a łącznie w tegorocznej edycji prezentowanych było 167 tematów. Jak można zauważyć jest to świetny wynik jak na debiutanta. Organizatorzy Festiwalu zaproponowali naszym szachistom wymyślanie nowego równie ciekawego tematu szachoweo by ponownie zaistniał już na liście imprez 15 TFNiSz. Dziesiejsze zajęcia były również sukcesem organizacyjnym, głównie za sprawą auli w SP nr 5 i jej ogromnych możliwościach dla szachistów, ze świetnym wyposażeniem w stoliki i foteliki, scenę ora akustykę. Niestety, lczba 150 osób była optymalną ilością uczestników a jedynie niektórzy chętni  z SP nr 5 musieli gościnnie ustąpić miejsca innym przybyłym na zajęcia. Jako koordynator imprezy zarówno w swoim imieniu jak i od osób z kierownictwa Festiwalu składam Andrzejowi i Michałowi szczególne gratulacje za przygotowanie i przeprowadzenie jakże ciekawych i uczących zajęć. PS. Liczę, że przybyli na zajęcia nieliczni matematycy bez znajomości szachów (ruchów figur) dzięki dziesiejszemu wykładowi zaczerpną kolejnych łyków wiedzy szachowej i będą pogłębiać swoje umiejętności w tej dziedzinie. To Wo. Prezentuję kilka fotek z dziesiejszych zajęć.
« Ostatnia zmiana: Wtorek 29/04/2014, 12:40 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #4 dnia: Poniedziałek 28/04/2014, 22:45 »
Dalsze fotki:

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #5 dnia: Wtorek 29/04/2014, 06:30 »
Więcej fotek znajdziecie na f-ku 'Szachy w Toruniu'. Zapraszam To Wo.
« Ostatnia zmiana: Wtorek 29/04/2014, 06:33 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #6 dnia: Wtorek 29/04/2014, 12:51 »
Kilka fotek z wykładu szachowo - matematycnego tegorocznego Festiwalu można zobaczyć w galerii fotografi wykonanych przez oficjalnych fotografów festiwalowych.  Zdjęcia z szachów publikowane są  w dziale poniedziałkowym. Adres http://www.festiwal.torun.pl/galeria2014/?dzien=4trny:   .  Podaję również adres do strony głównej tegorocznego Festiwalu:    http://www.festiwal.torun.pl/. Pozdrawiam To Wo.

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #7 dnia: Środa 30/04/2014, 13:51 »
Dzisiaj otrzymałem ostatnie głosy od Organizatorów (opinie specjalnie wysłanych obserwatorów - oceniających  imprezę) którzy bardzo wysoko ocenili poziom, zaangażowanie prowadzących, zainteresowanie samych uczestnikow w temacie który był bardzo trafny i pasujący do przedstawienia go właśnie na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Jeszcze raz Andrzeju i Michale gratki od powyższych osób i do roboty. Wiem, że Michał ma już  kilka ciekawostek matematyczno - szachowych które mogliby zaprezentowa na kolejnych takich zajęciach a są nowymi - innymi tematami  niż tegoroczne z tej dziedziny. Koordynator imprezy - To Wo.
« Ostatnia zmiana: Środa 30/04/2014, 19:51 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #8 dnia: Niedziela 04/05/2014, 20:17 »
« Ostatnia zmiana: Niedziela 04/05/2014, 20:19 wysłana przez wodzuchy »

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
« Odpowiedź #9 dnia: Wtorek 06/05/2014, 19:03 »
      W zwiazku z blokowaniem umieszczenia na oficjalnej stronie KPZSzach sprawozdania z wykładu Andrzeja Michalskiego publikuję opis na stronach Forum którego nie obejmuje cenzura KPZSzach. Przepraszam za układ publikacji który zapewne zmieni się  a raczej na pewno grafika którą postaram się dołączyć w załączniku. Zastanawiam się czy publikowanie  nazwisk doświadczonych Działaczy KPZSzach tak boli tych co w tych kuj-pom.  szachach jeszcze niczego nie dokonali, no przepraszam wiele  - bałagan, zamieszanie, mętlik oeaz prywatę. To Wo

14 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki 2014  - 'Nauka w sporcie' -

Wzajemne przenikanie się szachów i matematyki' mgr Andrzej Michalski


Blisko rok temu zaproponowałem Andrzejowi Michalskiemu 'odkurzenie' jego koronnego tematu szkoleniowego mówiącego o wzajemnych powiązaniach matematyki i szachów. Temat znałem tylko z opowieści ale przygotowanie zagadnienia przez wieloletniego nauczyciela matematyki jak i cenionego trenera szachowego gwarantowało jego wysoką, merytoryczną wartość. Autor  od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku prezentował ten temat na wielu ogólnopolskich seminariach i konferencjach dla nauczycieli oraz szkoleniowców szachowych. Tym razem szansą  zaprezentowania wykładu z prezentacją multimedialną był 14 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki 2014. Andrzej zaproponował mojemu Michałowi asystenturę a ja podjąłem się koordynowania tematu i dopilnowania spraw technicznych. Pod koniec grudnia 2013 roku dograliśmy możliwość skorzystania z auli SP nr 5 i przedłożyliśmy do oceny Rady Programowej Festiwalu temat opracowany przez autora przystępując do festiwalowego konkursu. Ku naszej radości w marcu otrzymaliśmy potwierdzenie, że temat został wysoko oceniony i zakwalifikowany do programu festiwalowego. Szachy zostały pierwszą dyscypliną sportową prezentowaną w czternastoletniej historii tego Festiwalu.
 
Na multimedialnym ekranie  zaprezentowano  33 diagramy i grafiki.
Przedstawiam poszczególne  tematy i zagadnienia szachowo - matematyczne poruszane w wykładzie z prezentacją oraz podczas łamigłówek rozwiązywanych na szachownicach.

Pojęcie abstrakcji
- odległość (mierzymy przy pomocy ruchów lub ilości pól),
- ilość najkrótszych dróg na szachownicy dla króla (prostokąt najkrótszej drogi),

Pokazanie dowodu do twierdzenia Pitagorasa na szachownicy
 
Możliwość poszczególnych figur w zależności od zajmowanego pola na szachownicy (na diagramie szachownicy odpowiednio zaznaczyć podzbiory pól ze względu na możliwości),

Rachunek zbiorów
- Iloraz wszystkich podzbiorów największych możliwości wszystkich figur (wytyczanie centrum szachownicy),
- wskazanie na ilość kombinacji i możliwości ruchów na szachownicy przy rozpoczęciu partii:
- pierwszy ruch
- drugi ruch    itd.

Wartość figur (ze względu na możliwości)
- Król (3,5,8)
- Wieża (14)
- Goniec (7,-13)
- Hetman (21,-27)
- Skoczek (2, - - ,8)

Kombinatoryka
- ustawianie Hetmanów

Obchodzenie szachownicy skoczkiem
- metody matematyczne (ćwiartek i ramowe),
- obchodzenie matematyczną metodą Eulera.

Na wykład z prezentacją przybyło 154 słuchaczy z toruńskich SP nr  5, 13, 14 oraz pod toruńskiej Złotorii (łącznie około 50 uczniów). Toruńskie Gimnazja nr 3 i 14 reprezentowało blisko 90 uczniów. Wśród słuchaczy było również 15 dorosłych. Blisko dwugodzinny wykład   przerywany był zajęciami umysłowymi i zagadkami szachowo-matematycznymi. Słuchacze (w większości szachiści) rozwiązywali zadania  wspomagając się licznie rozstawionymi szachownicami z pionami (zastępującymi odpowiednio figury na szachownicy). Odpowiedzi zapisywali na otrzymanych diagramach szachownic. Prelegenci Andrzej i Michał pomagali rozwiązać i zrozumieć zagadnienia chodząc pomiędzy słuchaczami. W rolę pomagającego uczniom wcielił się również opiekun i szachista z ZS nr 14  Krzysztof Matejko. Po przerwie (którą prowadzący zarządził po dwóch godzinach) w większości uczniowie (około 100) toruńskich gimnazjów oraz dorośli powtarzali temat doszkalając się z matematycznej metody Eulera na szachownicy. Ogólnie zajęcia trwały przeszło trzy godziny. Prezentację opracował graficznie Michał Wodzyński. Jedynym drobnym mankamentem była żółta ściana na scenie która to służyła za okazałej wielkości ekran. Niektóre diagramy były minimalnie za ciemne ale podczas wykładu detale na szachownicy pokazywał Michał laserowym wskaźnikiem.

Zajęcia szachowe prezentowane podczas tegorocznego Festiwalu były największa imprezą (pod względem liczebności uczestników) prowadzoną w formie wykładu i warsztatów tematycznych. Jednocześnie była drugą w tej ocenie w ogólnej klasyfikacji  biorąc pod uwagę wszystkie zajęcia a było ich łącznie 167 (najliczniejszą jak co roku było plenerowe zwiedzanie Planetarium UMK w pod toruńskich Piwnicach). Otrzymałem liczne gratulacje które przekazuję na ręce autora Andrzeja Michalskiego i jego asystenta Michała Wodzyńskiego. W dniu składania raportu z imprezy otrzymałem podziękowania i gratulacje od Organizatorów imprezy którzy zaproponowali  by na kolejny Festiwal nasi szachiści wymyślili równie ciekawy temat szachowy. Wykład z łamigłówkami  szachowymi był również sukcesem organizacyjnym. Zajęcia wypadły tak okazale dzięki poprowadzeniu ich w służącej szachistom kolejny raz wspaniałej auli SP nr 5. Dziękuję za współpracę WSiT UM w Toruniu i Dyrekcji  toruńskiej SP nr 5.

                 Koordynator imprezy 14 TFNiSz - 'Nauka w sporcie' Tomasz Wodzyński
« Ostatnia zmiana: Wtorek 06/05/2014, 23:08 wysłana przez wodzuchy »