Autor Wątek: Nagrody w turniejach juniorskich  (Przeczytany 3813 razy)

Shmuel

• Gość
Nagrody w turniejach juniorskich
« dnia: Czwartek 20/11/2008, 23:29 »
Ups :-[ Chyba ten wątek dotyczy juniorów ;D

Zgadza się.
« Ostatnia zmiana: Niedziela 23/11/2008, 18:39 wysłana przez Shmuel »

Pablo

• Gość
Odp: Nagrody w turniejach juniorskich
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek 20/11/2008, 23:46 »
Zachęta, to by była, ale nie za książeczkę 8) Jak jestem na niektórych
zawodach to już widzę jak "dzieciaki" po otrzymaniu koperty nerwowo
sprawdzają, czy kasa się zgadza ;D

Więc np. 1000zł to by była motywacja ::)

esuap

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Piątek 21/11/2008, 18:11 »
Zachęta, to by była, ale nie za książeczkę 8) Jak jestem na niektórych
zawodach to już widzę jak "dzieciaki" po otrzymaniu koperty nerwowo
sprawdzają, czy kasa się zgadza ;D

Więc np. 1000zł to by była motywacja ::)
Masz rację Paweł. Mnie od dłuższego czasu nie podoba się sposób nagradzania dzieci i młodzieży.
Wpisowe to od nich pobiera się w złotówkach, a nagrody daje rzeczowe. Najczęściej są to towary niechodliwe, zalegające półki sklepowe (na ostatnim Makroregionie było sporo materaców z pompką, czy ktoś policzył ile?). Na jednym z turniejów (było to w Tucholi kilka lat temu) dziewczynka nastoletnia (teraz studentka) dostała za 3 miejsce 50 zł . Jak ona się cieszyła. A wcześniej i później wygrywała puchary i wiele nagród rzeczowych, i nie było widać takiej radości. Dalej, na zeszłorocznym turnieju w Kowalewie w grupie do 8 lat, wpisowe 30 zł a nagroda rzeczowa  za około 20zł i to za I miejsce. Oj niegodne takie traktowanie. Czas wreszcie to zmienić i przynajmniej za 3 pierwsze miejsca powinny być nagrody walutowe.
« Ostatnia zmiana: Piątek 21/11/2008, 18:30 wysłana przez esuap »

Offline WinD

• Goniec
« Odpowiedź #3 dnia: Piątek 21/11/2008, 20:48 »
W Holandii w ważniejszych turniejach nagrody są pieniężne we wszystkich grupach wiekowych.
Pozdrawiam,

WinD

Offline marko

• Skoczek
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Piątek 21/11/2008, 21:05 »
Wind, a możesz przedstawić jak to się ma do wpisowego, bo jak czytało się esuap-a, to miało się wrażenie niezłego dowcipu ;D

Offline mrozik

• Skoczek
  • **
    • szachowe.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Piątek 21/11/2008, 21:38 »
Dalej, na zeszłorocznym turnieju w Kowalewie w grupie do 8 lat, wpisowe 30 zł a nagroda rzeczowa  za około 20zł i to za I miejsce.

Pozwolę sobie na stwierdzenie, że to absurd i pomówienie ;) Nie ja kupowałem nagrody, ale ubiegłoroczny turniej nie miał najmniejszych problemów z zakupem rozsądnych nagród rzeczowych z uwagi na ... tajemnica  :P

zapraszam na forum szachowe.pl

Offline WinD

• Goniec
« Odpowiedź #6 dnia: Piątek 21/11/2008, 23:23 »
Wind, a możesz przedstawić jak to się ma do wpisowego

Jako przykład weźmy coroczny turniej juniorski w Hengelo/Enschede. Zawodnicy startują w kategoriach wiekowych: A (do 20 lat), B (do 16 lat), C (do 14 lat), D (do 12 lat) i E (do 10 lat).

W roku 2008 wpisowe wynosiło:
- w grupach A-D: 37.50 EUR
- w grupie E: 22.50 EUR

Nagrody za miejsca I / II / III wynosiły:
- grupa A: 800 EUR / 500 EUR / 400 EUR
- grupa B: 600 EUR / 400 EUR / 250 EUR
- grupa C: 300 EUR / 250 EUR / 150 EUR
- grupa D: 200 EUR / 160 EUR / 100 EUR
- grupa E: 100 EUR / 80 EUR / 50 EUR

Innym przykładem mogą być jednodniowe turnieje z cyklu "otwarte mistrzostwa miasta". Tam juniorzy płacą wpisowe zaledwie 5 EUR, a za I miejsce nagrodą jest 50 EUR.

====================

Przy okazji warto zwrócić uwagę na ciekawą kwestię dotyczącą startu zawodnika młodszego w starszej grupie wiekowej. W zasadzie nie powinno być żadnych niejasności, niemniej problem pojawia się w przypadku połączenia ze sobą kilku grup w turnieju. Na przykład 8-, 10- i 12-latkowie grają ze sobą razem, a dopiero po zakończeniu turnieju zostają wyodrębnione 3 osobne tabele. Organizator przygotował po kilka nagród dla każdej z grup, przy czym są one tym cenniejsze, im starsza grupa. Wyobraźmy sobie teraz, że turniej wygrywa 8-latek. Stawiam pytanie, która nagroda mu się należy?
W Holandii było tak, że te osobne tabele wskazywały miejsca zawodników w swoich grupach wiekowych, jednak same nagrody łączono w jedną pulę i ich wybór przebiegał w kolejności miejsc w tabeli głównej. W Polsce spotkałem się kilkakrotnie z inną praktyką. Młodsze dziecko wygrywa turniej i otrzymuje kiepską nagrodę przewidzianą za wygranie jedynie swojej grupy wiekowej, zaś najlepsze dziecko ze starszej grupy dostaje o wiele lepszą nagrodę, mimo iż w tabeli głównej znalazło się na odległej pozycji...
« Ostatnia zmiana: Piątek 21/11/2008, 23:44 wysłana przez WinD »
Pozdrawiam,

WinD

esuap

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sobota 22/11/2008, 08:52 »
Temat główny (na naszym FORUM):
Szachy juniorskie
Wszelkie sprawy dotyczące szachów młodzieżowych
Pablo rozpoczął w podtemacie: Kadra Młodzików KP - pisał o juniorach.
Następny podtemat; fritzek-a: Gwiazdy regionu - pisał o juniorach, ale nie wszyscy, np. Shamuel (pierwszy) i inni.

Zgadzam się z WinD, że o tych sprawach można pisać w innym miejscu. Tylko należałoby przenieść wszystkie wpisy w tej sprawie.

Marko, co cię tak ubawiło w moim wpisie? Czy to nie jest przypadkiem twoja zarozumiałość?

Mrozik, jaki absurd i pomówienie ? Co cię tak ugryzło? Piszę fakty. I nie wymieniałem twojego nazwiska, żebyś się musiał tłumaczyć.
Lepiej byś napisał coś konkretnego tak jak Winicjusz .
« Ostatnia zmiana: Sobota 22/11/2008, 08:58 wysłana przez esuap »

Offline marko

• Skoczek
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Sobota 22/11/2008, 15:13 »
Drogi forumowiczu, panie PALINDROMIE ;D
otóż rozbawiła, choć wiem, nie powinna owa sytuacja opisana przez Ciebie, a mianowicie --> wpisowe -->nagroda! Dla mnie prościej by było przyznawać nagrody pieniężne, a nie kupować z "Taniej książki" za 5PLN nagrody :'(

p.s.
Dzięki WinD, za przybliżenie "sytuacji" holenderskiej ;D

Offline WinD

• Goniec
« Odpowiedź #9 dnia: Sobota 22/11/2008, 16:18 »
A ja chciałbym powrócić do opisanego przeze mnie wcześniej problemu, który prawdopodobnie umknął uwadze Forumowiczów. Przypomnę zatem:
"8-, 10- i 12-latkowie grają ze sobą razem, a dopiero po zakończeniu turnieju zostają wyodrębnione 3 osobne tabele. Organizator przygotował po kilka nagród dla każdej z grup, przy czym są one tym cenniejsze, im starsza grupa. Wyobraźmy sobie teraz, że turniej wygrywa 8-latek. Stawiam pytanie, która nagroda mu się należy?
W Holandii było tak, że te osobne tabele wskazywały miejsca zawodników w swoich grupach wiekowych, jednak same nagrody łączono w jedną pulę i ich wybór przebiegał w kolejności miejsc w tabeli głównej. W Polsce spotkałem się kilkakrotnie z inną praktyką. Młodsze dziecko wygrywa turniej i otrzymuje kiepską nagrodę przewidzianą za wygranie jedynie swojej grupy wiekowej, zaś najlepsze dziecko ze starszej grupy dostaje o wiele lepszą nagrodę, mimo iż w tabeli głównej znalazło się na odległej pozycji..."
Pozdrawiam,

WinD

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #10 dnia: Sobota 22/11/2008, 23:06 »
System, który przedstawia WinD też nie jest sprawiedliwy...
Najprościej jest jedna grupa wiekowa gra razem i nikt nikomu nie zabiera nagród, choć wiadomo że z punktu widzenia praktycznego nie uzbieramy tylu chętnych. Nie widzę problemu, żeby uzdolniona osoba z grupy młodszej wystartowała już na początku w grupie wyższej i ma gwarancje, że starsi ale słabsi koledzy nie zabiorą mu nagrody będąc na dalszych miejscach i wszystko jest przejrzyste, a nie kombinowanie przed ostatnią rundą. A dawanie tak szerokiego wyboru juniorom to nie wiem czy nie zbytnie ich faworyzowanie, a przy okazji wprowadza mały mętlik w rozdawaniu nagród, jak każdy przychodzi i wybiera.
Problem ten dotyczy też turniejów seniorskich gdzie wygrywa turniej junior ;)
Co do kwestii nagród finansowych to podnoszony często jest argument, że są one nie wychowawcze, ale prawda jest taka że dzieci najczęściej są jeszcze bardziej wyrachowane niż dorośli, szczególnie jak to są juniorzy którzy często startują i powiedzmy wygrali 10 z kolei torbę podróżną...
Podnosi się kwestię jakości nagród, niektórzy pewnie byliby za opcją dać mniej, ale najlepszym. Tylko że jeżeli dziecko dostanie jakąś duperele, może to być nawet dyplom za udział to się cieszy że coś wywiozło z tego turnieju, szczególnie Ci najmłodsi. Oczywiście zupełnie inaczej patrzą na to juniorzy, którzy z powodzeniem rywalizują z seniorami...
Ale jest jeszcze inna kwestia, którego organizatora stać, żeby ufundować wszystkie nagrody pieniężne?
Tak jak tu było już wyżej napisane "nagrody zalegające na półkach" często są dawane przez jakiegoś sponsora, dużo łatwiej uzyskać nagrody rzeczowe niż pieniądze.
Nie sposób wynagrodzić wg mnie, jak na realia większości organizatorów, wszystkich juniorów nagrodami pieniężnymi.
A co do tej nagrody do lat 8, to spojrzałbym inaczej na nią - mogłoby jej w ogóle nie być. To była jakby kategoria dodatkowa zawsze można było wygrać generalną. Nie porównywałbym tej nagrody do wysokości wpisowego.
« Ostatnia zmiana: Sobota 22/11/2008, 23:17 wysłana przez P.P. »

esuap

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Niedziela 23/11/2008, 01:56 »

Pozazdrościć tylko tych "mądrości" wypisanych powyżej.  Gryzmoły i nic poza tym. Dla ciebie ośmiolatek - to nie człowiek?

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #12 dnia: Niedziela 23/11/2008, 06:43 »
To co pisałem to jest moje osobiste zdanie.
Jak już chcesz polemizować to proszę do meritum. Nie znam Cię, może jesteś w stanie zorganizować turniej z 3 nagrodami walutowymi w każdej kategorii wiekowej co 2 lata. Jak zorganizujesz chętnie przyjadę z juniorami z Chojnic! A pisać postulaty, których się nie jest w stanie zrealizować to jak dla mnie jest demagogia...
Kończę w tym miejscu "moje mądrości i gryzmoły" (choć nie wiem jak druk może być gryzmołą? ;D).

esuap

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Niedziela 23/11/2008, 09:23 »
Chyba jeszcze wiele nie wiesz (nie wiemy). Choć dobrze wiesz o co w  tym temacie mi chodziło (pierwszy wpis). Wg mnie powinniśmy ten temat zakończyć. Jasną , klarowną odpowiedź dał WinD i o to mi szło. Turnieje z nagrodami rzeczowymi były i będą. Wczoraj byłem na mini turnieju dla dzieci do 10 lat o puchar (sam zafundował) instruktora tych dzieci. I były też  upominki w postaci ołówka z gumką i długopisu. Brałem udział w wielu turniejach z nagrodami rzeczowymi. Na ostatnim turnieju bawiłem się w dniu Święta Niepodległości 2008 w Nowym Mieście Lub. Był puchar, nagrody rzeczowe i upominki dla wszystkich uczestników (18), wygrał Damian 7pkt. z7. Pisano o tym w Nowościach. Tylko że w tych wymienionych turniejach nie pobierano  żadnego wpisowego.   I na koniec. W Polsce trudno jest cokolwiek zmienić, u nas to musi trwać wiekami.     

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #14 dnia: Niedziela 23/11/2008, 20:32 »
Wiem o co chodzi i sam chętnie dałbym juniorom nagrody pieniężne, niech sami sobie kupią co potrzebują. Tylko trzeba liczyć siły na zamiary. Mało jest takich turniejów gdzie organizator=sponsor (patrz przykład z instruktorem). Myślę, że zbieranie wpisowego od juniora w wysokości 5zł. w jednodniowych turniejach nie jest jakąś wygórowaną kwotą?
Nie wiem jak jest w innych klubach, ale podejrzewam że podobnie, tzn. dostajemy dotację UM i musimy wykazać środki własne, m.in. to jest to wpisowe choć w znikomej części, a także wsparcie od sponsorów. Z miasta nie dostajemy raczej powyżej 50% potrzebnej sumy, resztę trzeba samemu uzbierać. Pieniądze wiem że zdecydowanie rzadziej dostajemy od nagród rzeczowych.