Autor Wątek: Ciekawe przypadki sędziowskie  (Przeczytany 17510 razy)

Offline kolokwium

 • Skoczek
 • **
 • Wiadomości: 87
  • Tomasz Ptaszyński
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #120 dnia: Niedziela 18/11/2012, 22:08 »
Kiedyś Kolegium Sędziów przegłosowało, że jak zawodnicy (w konkretnym przypadku zawodniczki) nie zauważą mata i grają dalej, to ten mat nie jest ważny. Czy Kolegium Sędziów PZSzach rozpatrywało kwestię czy stwierdzone przez sędziego opadnięcie chorągiewki kończy grę?
Cytuj
6.8
Przyjmuje się, że nastąpiło przekroczenie czasu, gdy sędzia stwierdzi ten fakt
, względnie, gdy jeden z zawodników złoży prawidłową reklamację.
A flag is considered to have fallen when the arbiter observes the fact or when either player has made a valid claim to that effect.

PS
Sędzia rundowy napisał, że mat był postawiony po opadnięciu chorągiewki, ale mógł mieć blokadę psychologiczną z powodu świadomości utraty normy przez syna. Dlatego nie był w stanie podjąć decyzji i nie podał wyniku partii. dopiero po sugestii sędziny uzupełnił protokół. Nie powinien sędziować tego meczu.
« Ostatnia zmiana: Niedziela 18/11/2012, 22:13 wysłana przez kolokwium »
Zapraszam na www.ChessArbiter.org oraz mój blog

Offline Piotruś Pan

 • Pionek
 • *
 • Wiadomości: 7
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #121 dnia: Niedziela 18/11/2012, 22:42 »
Naprawdę trzeba to narysować aby co niektórzy zrozumieli ?   :-*
Przepisy szachowe jako komiks ?  :-\
Oczywista oczywistość    :D
Chichot losu  8)
A co !

http://bebzol.com/pl/Niektorzy-nigdy-nie-dorosna.1623.html

Offline olzi

 • Goniec
 • ***
 • Wiadomości: 154
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #122 dnia: Środa 19/11/2014, 22:00 »
Przypadek z partii między Jarkiem Gryniakowem i Jakubem Jóźwickim.
Końcówka, zawodnicy mają po ok. 20s na zegarze i ... zegar gaśnie, zawodnicy orientują się w sytuacji po wykonaniu kolejnych posunięć. Co należałoby zrobić, gdyby chcieli grać?
Na szczęście w partii obaj zgodzili się na remis.

Offline olzi

 • Goniec
 • ***
 • Wiadomości: 154
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #123 dnia: Niedziela 28/12/2014, 22:18 »
dalej nie wiem co zrobić w takiej sytuacji :-(
Myślałem, że chociaż Pan Uli się odezwie.

Offline wodzuchy

 • Przyjaciel Forum
 • Wieża
 • *****
 • Wiadomości: 489
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #124 dnia: Poniedziałek 29/12/2014, 12:05 »
By minimalnie pomóc, tę kwewstię reguluje punkt 6.10a nowych przepisów gry FIDE (z 2014 roku) dającą sędziemu pełnię 'możliwości dochodzeniowej' w celu uzyskania jak najbardziej zbliżonego do ostatniego wyświetlenia (ustawienia) zegara i dalszego rozegrania partii.  Ale faktycznie  powinna to zinterpretopwać największa osobowość sędziowska KPZSzach jak i nielicznego grona wybitnych PZszach - Uli Jahr.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek 29/12/2014, 23:20 wysłana przez wodzuchy »

Offline Ulrich Jahr

 • Goniec
 • ***
 • Wiadomości: 163
Odp: Ciekawe przypadki sędziowskie
« Odpowiedź #125 dnia: Poniedziałek 29/12/2014, 16:49 »
Przypadek pierwszy
Mat (pat) natychmiast kończy grę, nawet jeśli sędzia znajduje się przy szachownicy i obserwuje wskazania zegara.
Zegar bowiem jest urządzeniem pomocniczym, ważniejsza jest pozycja na szachownicy, a jeśli staje mat czy pat, to są to pozycje wymienione w przepisach gry, które automatycznie kończą grę.
Można o macie dyskutować tylko wtedy gdy zawodnik zastanawia się jak tego mata (pata) postawić i wtedy opadnięcie chorągiewki przed tym postawieniem takiej pozycji jest oczywiste.
Można tutaj dyskutować czy sędzia wykazał odpowiednią błyskotliwość i wydał werdykt w sprawie przekroczenia czasu przed postawieniem pozycji końcowej. Jeśli chorągiewka opada w trakcie stawiania mata nikt nie jest w stanie wydać werdyktu przed zakończeniem wykonywania posunięcia, a przecież sędzia nie ma uprawnień, aby uniemożliwić zawodnikowi wykonanie prawidłowego posunięcia. Tak więc jeśli sędzia stwierdzi przekroczenie czasu po wykonaniu posunięcia (choć przed przełączeniem zegara) nie zmieni to sytuacji, że na szachownicy stoi już mat (pat). Mówiąc dosadnie, zawodnik po postawieniu mata (pata) nie musi już nawet przełączać zegara.

Przypadek drugi
Zawodnicy grali partię, w której stał już mat na szachownicy, ale go nie zauważyli i grali dalej. Zgłoszenie takiego mata może nastąpić nawet po zakończeniu partii, ale przed podpisaniem blankietów partii i zgłoszeniu wyniku u sędziego.

Przypadek trzeci
Zegarowi wyczerpała się bateria i przestał wyświetlać czas gry w trakcie rozgrywania partii, a zawodnicy zauważyli to dopiero po jakimś czasie.
Przy rozgrywaniu partii z zegarem elektronicznym przyjmuje się, że zawodnicy muszą zapisywać posunięcia aż do zakończenia gry. Zegar bowiem dodaje przynajmniej 30 sekund na każde posunięcie.
W omawianym przypadku sędzia musi stwierdzić ile zostało wykonanych posunięć, obliczyć jaki czas trwała gra i postawić nowy sprawny zegar z czasem jaki wyjdzie mu z obliczeń. Orzeczenie sędziego jest miarodajne i może być podważone tylko w przypadku dowodu, że sędzia pomylił się w obliczeniu czasu.

Pozdrawiam czytelników forum, Uli Jahr