Autor Wątek: Nowości w przepisach FIDE  (Przeczytany 4374 razy)

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
Nowości w przepisach FIDE
« dnia: Czwartek 27/11/2008, 18:43 »
Jak po każdym Kongresie, również w tym roku pojawiło się wiele nowości (np. listy rankingowe co 2 miesiące, zmiana współczynnika k, czy też obniżenie progu rankingowego do 1200 punktów).

Zapraszam do relacji "na gorąco" arcymistrza Bartłomieja Macieji:

http://www.siwik.home.pl/pzsz/viewtopic.php?p=30821#30821
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline P.P.

• Goniec
Odp: Nowości w przepisach FIDE
« Odpowiedź #1 dnia: Środa 03/12/2008, 17:19 »
Ciekawe od kiedy będą obowiązywały nowości wprowadzone przez FIDE?
Pewnie od 1 lipca, jak sugerowano na forum PZSzachu.
Ciekawe czy organizatorzy turniejów KPZSzachu będą korzystali z możliwości stawiania dodatkowych warunków w regulaminie dla zaproponowania remisu?
Jak te przepisy zaczną obowiązywać to będzie jeszcze większe zamieszanie niż z zakazem wnoszenia komórek ( który też zmodyfikowano). Jaka będzie konsekwencja jak zawodnicy zremisują np. przed 30 posunięciem, a w regulaminie jest zapisany inny wymóg? Organizator sam ma ustalić sankcje w regulaminie? Czy może sędzia ma się potem martwić co zrobić z takim remisem?
Weryfikować na 0-0? Bo jak inaczej zaradzić remisom w ostatniej rundzie...
Jak dla mnie to jest walka z wiatrakami...

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #2 dnia: Środa 10/12/2008, 14:20 »
Mam pytanie co do zmian wprowadzonych w sprawie remisów...
Nie bardzo wiem kto ma rację, ale wydaje mi się, że pan Macieja ->
zulu napisał/a:
Z większych rewolucji to zakaz proponowania remisu, reklamacje pozostają, a regulamin turnieju może określać minimalną liczbę posunięć np. 30, aby móc zaproponować remis.
To jakiś bardzo duży skrót myślowy. Przepisy pozostały bowiem niezmienione. Dopisano jedynie w punkcie 9.1 zapis "The rules of a competition may specify that players cannot agree to a draw in less than a specified number of moves or at all, without the consent of the arbiter.", czyli że "regulamin zawodów może przewidywać, że zawodnicy nie mogą zgodzić się na remis przed wykonaniem określonej liczby posunięć lub w ogóle, bez aprobaty sędziego", co jest tak naprawdę tylko biurokratyczną formalnością, bo taka sytuacja ma przecież miejsce obecnie, np. na turniejach na Korsyce czy w Sofii. Domyślnie jednak wszystko pozostaje po staremu.
Pytam, bo kolegium sędziów już chce w najbliższy weekend podobno szkolić sędziów, że nie wolno proponować remisów, a to chyba nie zgadza się z prawdą?
Tak samo wypowiada się pan Uli w komunikacie sędziowskim nr 7...
Kto ma rację?

Pablo

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Środa 10/12/2008, 19:16 »
Racja jest po środku ::) Pozostanie tak, że to organizator turnieju będzie mógł
sobie coś takiego zastrzec. Jak nic takiego nie będzie w regulaminach, to pozostanie
po staremu...

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #4 dnia: Środa 10/12/2008, 19:54 »
Czyli de facto jest po staremu i zgodnie z tym co przytoczyłem ;)
Wątpię, że organizatorzy będą tak chętnie dodawali dodatkowe zaostrzenia, tym bardziej że to utrudni sędziom życie (kolejna rzecz do sprawdzania przy wpisywaniu wyników).
Zwątpiłem, bo sędziowie z naszego województwa mówią "nie będzie reklamacji remisów wg przepisów FIDE".
Bądź co bądź mają klasy państwowe - ja tylko II okręgową...
Mam nadzieję, że pani Michalska i pan Michalski są tego świadomi - nie będą szkolili inaczej sędziów, bo takie wrażenie odniosłem po ostatniej rozmowie z nimi...

Offline pavelsky

• Goniec
    • blog
« Odpowiedź #5 dnia: Środa 10/12/2008, 22:18 »
Moim zdaniem jedyna sensowna walka z remisami możliwa była by wtedy, kiedy za remis przyznawano by 1 punkt a za zwycięstwo 3!
Wtedy nawet nasi KPZSZachowi eksperci od sędziowania nie musieli by się głowić nad przepisami ;D

Offline kolokwium

• Skoczek
  • **
    • Tomasz Ptaszyński
« Odpowiedź #6 dnia: Czwartek 11/12/2008, 01:04 »
Zapraszam na www.ChessArbiter.org oraz mój blog

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #7 dnia: Czwartek 11/12/2008, 04:15 »
Turniej gigantów w Chinach
W dniach 11-22 w Nanjing odbywa się najsilniejszy turniej szachowy w Chinach.
Uczestnicy:
Veselin Topalov g BUL 2791
Vassily Ivanchuk g UKR 2786
Levon Aronian g ARM 2757
Movsesian Sergei g SVK 2732
Peter Svidler g RUS 2727
Bu Xiangzhi g CHN 2714
Fundusz nagród wynosi 250, 000 euro, w tym:
I miejsce - 80,000 euro
II miejsce - 55,000 euro
III miejsce - 40,000 euro
IV miejsce - 30,000 euro
V miejsce - 25,000 euro
VI (i ostatnie) miejsce 20,000 euro.
W rundzie I (11.12.08, godz. 15:00-19:00) zagrają:
Aronian Levon - Topalov Veselin
Ivanchuk Vassily - Svidler Peter
Movsesian Sergei - Bu Xiangzhi
Kontrola czasu: 90 min. na 40 posunięć + 30 sek. na posunięcie do końca partii. Zawodnicy nie powinni proponować remisu bezpośrednio swoim przeciwnikom. Oferty remisowe są dozwolone poprzez sędziego głównego w teoretycznie remisowych pozycjach. Sędzia główny jest jedynym, który uzna końcowy wynik w tym przypadku.
« Ostatnia zmiana: Czwartek 11/12/2008, 04:16 wysłana przez eszton »

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #8 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:18 »
A czy Wy w ogóle popieracie pomysł zabraniania remisów? Ja nie. Czy jest jakakolwiek siła, która zmusiłaby zawodników chcących zremisować do niezremisowania? Dojdzie do absurdalnych sytuacji typu powtórzenie posnięć w piątym ruchu. I co wtedy? Sędzia będzie miał weryfikować wynik partii na 0-0? Na jakiej podstawie?

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #9 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:29 »
Dla mnie jest to walka z wiatrakami, jak się zawodnicy uprą to zagrają tak, że w 10 posunięciu będzie stał pat na szachownicy.
Przepis jak najbardziej szczytny, ale łatwy do obejścia...
Nawet w całkowitej wygranej zawodnik może wszystko podstawić i zostaną 2 króle...
Przykładów można mnożyć, ale może nie podsuwajmy naszym zawodnikom pomysłów... ;)

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #10 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:32 »
Oooooo, właśnie - pytanie do teoretyków - w którym najwcześniej posunięciu mozna ustawić pata lub wybić wszystko do gołych króli? :)

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #11 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:42 »
Można rozegrać np: taką ciekawą partię: 1.d4 d6 2.Hd2 e5 3.a4 e4 4.Hf4 f5 5.h3 Ge7 6.Hh2 Ge6 7.Wa3 c5 8.Wg3 Ha5+ 9.Sd2 Gh4
10.f3 Gb3 11.d5 e3 12.c4 f4 pomimo obecności na szachownicy wszystkich bierek białe nie są w stanie wykonać posunięcia.Pat!

Pablo

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:46 »
A czy Wy w ogóle popieracie pomysł zabraniania remisów? Ja nie. Czy jest jakakolwiek siła, która zmusiłaby zawodników chcących zremisować do niezremisowania? Dojdzie do absurdalnych sytuacji typu powtórzenie posnięć w piątym ruchu. I co wtedy? Sędzia będzie miał weryfikować wynik partii na 0-0? Na jakiej podstawie?

Ja popieram pomysł zabraniania remisów, ale tylko na wysokim
szczeblu, w najwyższych klasach rozgrywek i na arenie
międzynarodowej. Dlatego wzięły się te remisy, bo GM-om
nie chcę się za bardzo grać, jak mają honoraria itp. A w zwykłych
openach to myślę, że nie ma problemu.

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #13 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:55 »
Można rozegrać np: taką ciekawą partię: 1.d4 d6 2.Hd2 e5 3.a4 e4 4.Hf4 f5 5.h3 Ge7 6.Hh2 Ge6 7.Wa3 c5 8.Wg3 Ha5+ 9.Sd2 Gh4
10.f3 Gb3 11.d5 e3 12.c4 f4 pomimo obecności na szachownicy wszystkich bierek białe nie są w stanie wykonać posunięcia.Pat!

WOW!! Chyba nie wymyśliłeś tego w tej chwili??

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #14 dnia: Czwartek 11/12/2008, 11:58 »
W 10 ruchach, jak ktoś jest ciekawy to znajdzie taki przypadek na forum PZSzachu. Trochę mu to zajmie ;)
Nie będę podawał, żeby nie szkolić młodzieży jak ma remisować;p