Autor Wątek: G vs G+P - żądanie remisu  (Przeczytany 1382 razy)

Offline Woland

• Goniec
G vs G+P - żądanie remisu
« dnia: Piątek 30/01/2009, 10:09 »
W ostatnim meczu ligowym Łuczniczki w jednej z partii doszło do mniej więcej takiej pozycji:

białe: Kb3, Ge7
czarne: Kd3, Ge1, e2

Nie pamiętam czy pozycja była dokładnie taka, ale chodzi o ideę.

W takiej pozycji zawodnikowi grającemu białymi skończył się czas i przegrał partię. Na szachownicy jest oczywiście remis niezależnie od tego, kto wykonuje posunięcie i nie trzeba wielkiego kunsztu by to wykazać.

Czy w tej pozycji białe mogły reklamować remis? Mają gorszy czas i stratę materialną, ale pozycja jest remisowa.
« Ostatnia zmiana: Piątek 30/01/2009, 10:10 wysłana przez Woland »

Offline Ulrich Jahr

• Goniec
Odp: G vs G+P - żądanie remisu
« Odpowiedź #1 dnia: Piątek 30/01/2009, 10:46 »
Witaj Wolandzie i Forumowiczów,

Remis można reklamować w każdej pozycji jeśli na zegarze zawodnikowi pozostało mniej niż dwie minuty do upływu czasu przy szybkim finiszu. Powinien wtedy zatrzymać zegar i przywołać sędziego.
Sędzia powinien zażądać u przeciwnika przedstawienia planu gry z którego wynika, że ma on wygraną, następnie wydać werdykt mając trzy możliwości;
- uznać remis, partia jest zakończona,
- odrzucić żądanie, dodając przeciwnikowi dwie minuty na zegarze i nakazać dalszą grę,
- wstrzymać decyzję, nakazać wykonanie kilku posunięć w obecności sędziego i dopiero wtedy zadecydować o wyniku partii.
Niestety decyzja sędziego jest ostateczna i nie ma możliwości odwołania się od niej.
Jeśli okaże się, że sędzia wydał decyzję niesłuszną, można ją zaskarżyć, wtedy sędzia może być ukarany za brak kwalifikacji, ale wynik pozostaje w mocy (vide bramka ze spalonego w piłce nożnej, uznana za prawidłową przez sędziego).
Przedstawiona pozycja jest remisowa, co wykazuje analiza komputerowa, ale część sędziów może wydać decyzję odrzucającą żądanie, bo widzi przewagę piona. Nie jestem pewny, czy gremia rozpatrujące zaskarżenie werdyktu przy szachownicy ukarałyby sędziego za taki werdykt. Wszystko zależy w tym przypadku od człowieka (ludzi).

Ale nastają nowe czasy i od 1 lipca wejdą w życie nowelizowane przepisy FIDE, które w dużym stopniu wyeliminują jakiekolwiek remisy. Według mojego rozeznania żądanie remisu pozostanie, ale będzie obostrzone różnymi warunkami.
Poczekamy, zobaczymy.

Pozdrawiam, Uli Jahr

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #2 dnia: Piątek 30/01/2009, 11:00 »
W ostatnim meczu ligowym Łuczniczki w jednej z partii doszło do mniej więcej takiej pozycji:

białe: Kb3, Ge7
czarne: Kd3, Ge1, e2

W takiej pozycji zawodnikowi grającemu białymi skończył się czas i przegrał partię. Na szachownicy jest oczywiście remis niezależnie od tego, kto wykonuje posunięcie i nie trzeba wielkiego kunsztu by to wykazać.
Czyli w meczach A-klasy sędziowie też mogą się przydać ;)
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline eszton

• Goniec
« Odpowiedź #3 dnia: Piątek 30/01/2009, 11:11 »
Przedstawiona pozycja jest remisowa, co wykazuje analiza komputerowa, ale część sędziów może wydać decyzję odrzucającą żądanie, bo widzi przewagę piona.
Zasada Centurini:"Jeśli na małej przekątnej goniec słabszej strony może ciągle kontrolować dwa pola,to remis." Oczywiście od tej zasady są wyjątki,ale ta pozycja do nich nie należy.

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #4 dnia: Piątek 30/01/2009, 11:29 »
Czyli w meczach A-klasy sędziowie też mogą się przydać ;)
Oczywiście :)
Ale myślę, że wśród rozsądnych i nastawionych fair zawodników sędzia do rozstrzygnięcia tej sytuacji nie byłby potrzebny.

Po pierwsze jako grający czarnymi przyjąłbym propozycję remisu białych choćby została im sekunda. Po drugie jako kapitan drużyny zasugerowałbym swojemu koledze przyjęcie remisu, gdyby poprosił mnie o zdanie gdy propozycja padnie. Po trzecie gdyby decyzja z braku sędziego miała być podjęta przez zgromadzonych, czyli zawodników obu drużyn, to myślę, że bez problemu wszyscy zgodziliby się na remis.

Grający białymi niestety był niedoświadczony i nie pomyślał o reklamacji.

Offline pjahr

• Administrator
  • Hetman
    • KPZSzach
« Odpowiedź #5 dnia: Piątek 30/01/2009, 12:37 »
Grający białymi niestety był niedoświadczony i nie pomyślał o reklamacji.
Niedoświadczony to może być zawodnik IV kategorii (i to bardzo młody), ale nie II, tym bardziej, że Twój przeciwnik sam jest sędzią szachowym i chyba powinien wiedzieć, na co zezwalają przepisy w takiej sytuacji...
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #6 dnia: Piątek 30/01/2009, 13:15 »
Niedoświadczony to może być zawodnik IV kategorii (i to bardzo młody), ale nie II, tym bardziej, że Twój przeciwnik sam jest sędzią szachowym i chyba powinien wiedzieć, na co zezwalają przepisy w takiej sytuacji...
Ale to nie o mojej partii mówimy :)
Ja dałem mata jak Pan Bóg nakazał :)

Nieprecyzyjnie wyraziłem się w poprzednim poście. Powineinem napisać "gdybym grał czarnymi", a nie "jako grający czarnymi".

Offline P.P.

• Goniec
« Odpowiedź #7 dnia: Piątek 30/01/2009, 15:13 »
Zawodnicy niby wiedzą o tym przepisie, ale mając wygraną partię często próbują na siłę wygrać i spada im czas. Analizowana w innym miejscu partia Wiśniewski - Januszewski mogła się po skończyć podobnie. Piotrek po odejściu od szachownicy powiedział "mogłem zatrzymać zegar i reklamować" - znał przepis, a jednak w niedoczasie człowiek nie zawsze myśli o przepisach ;)

Offline Woland

• Goniec
« Odpowiedź #8 dnia: Piątek 30/01/2009, 15:47 »
mając wygraną partię często próbują na siłę wygrać i spada im czas.
Wiadomo, że w podanej przeze mnie pozycji gracz z pionem więcej mógł reklamować remis i na pewno by go dostał. Chciałem poznać opinię forumowiczów na temat reklamacji gracze z pionem mniej.